آزمایشات بیماری خود ایمنی

آزمایش‌های مربوط به بیماری‌های خودایمنی، مقدار آنتی‌بادی‌های خاصی را در خون شما اندازه‌گیری می‌کنند. بدن شما برای حمله و نابودی موادی مانند باکتری ها و ویروس ها، آنتی بادی می سازد. اما در بیماری های خودایمنی، آنتی بادی ها به بافت های بدن شما حمله کرده و آن ها را از بین می برند. این می تواند منجر به بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید، اسکلرودرمی و لوپوس شود. این مشکلات سلامتی بر بافت های همبند مانند پوست و مفاصل و عروق خونی و سایر بافت ها تأثیر می گذارد.

آزمایشات خودایمنی ممکن است شامل anti-dsDNA، anti-RNP، anti-Smith (یا anti-Sm)، anti-Sjogren’s SSA و SSB، anti-scleroderma یا anti-Scl-70، anti-Jo-1 و anti-CCP باشد. آنتی بادی علیه کاردیولیپین نیز ممکن است آزمایش شود.

اگر چندین مورد از این آنتی بادی ها را دارید – یا آنها را در مقادیر زیاد دارید – ممکن است یک بیماری خودایمنی داشته باشید.

ممکن است آزمایش آنتی بادی ضد هسته ای یا ANA انجام داده باشید. این آزمایش اغلب ابتدا برای بررسی آنتی بادی هایی که می توانند باعث مشکلات خود ایمنی شوند انجام می شود. آزمایش فاکتور روماتوئید نیز برای بررسی آرتریت روماتوئید انجام می شود.

پزشک شما چندین مورد را بررسی می کند تا تصمیم بگیرد که آیا شما یکی از این شرایط را دارید یا خیر. او به علائم شما و نتایج این آزمایشات و سایر آزمایشات نگاه خواهد کرد.

آزمایشات بیماری خود ایمنی چه دلیلی دارد؟

این آزمایشات به پزشک کمک می کند تا ببیند آیا شما یک بیماری خودایمنی دارید، مانند:

  • روماتیسم مفصلی.
  • لوپوس.
  • سندرم شوگرن.
  • اسکلرودرمی.
  • پلی میوزیت.
بخوانید
سوند ادراری در منزل

اگر علائمی مانند درد مفاصل، دردهای عضلانی و تب دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که این آزمایشات را انجام دهید.

پزشک شما از این آزمایشات و علائم شما استفاده می کند تا ببیند آیا مشکل سلامتی دارید یا خیر.

نحوه آماده سازی

به طور کلی، هیچ کاری نباید قبل از انجام این آزمایش انجام دهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

مراحل انجام آزمایش بیماری خود ایمنی

یک متخصص بهداشت از یک سوزن برای گرفتن نمونه خون، معمولاً از بازو، استفاده می کند.

هنگامی که نمونه خون گرفته می شود، ممکن است هیچ چیزی از سوزن احساس نکنید. یا ممکن است احساس سوزش یا نیشگون گرفتن داشته باشید.

خطرات احتمالی آزمایش

احتمال بروز خطر از این آزمایش بسیار کم است. هنگامی که نمونه خون گرفته می شود، ممکن است کبودی کوچکی در محل ایجاد شود.

نتیجه آزمایش

یک نتیجه طبیعی (منفی) به این معنی است که آنتی بادی برای بیماری های خودایمنی یافت نشد. نتیجه غیر طبیعی (مثبت) به این معنی است که یک یا چند مورد از این آنتی بادی ها پیدا شده است.

آزمایش خون در منزل