شستشوی گوش در منزل

شستشوی گوش عملیاتی است که طی آن، یک فرد آموزش‌دیده و مجرب، با استفاده از تجهیزات تخصصی، داخل گوش را شستشو داده و جرم داخل آن را پاک می‌کند. برای شستشوی گوش در منزل، با ما تماس بگیرید.

چرا گوش جرم می‌گیرد؟

دلیل این که گاهی دوست داریم گوش‌هایمان را تمیز کنیم، وجود ماده‌ای به نام سرومن است که معمولاً جرم‌گوش نامیده می شود. تولید سرومن برای بدن طبیعی است و در واقع به محافظت و روان‌سازی گوش کمک می‌کند. اگر جرم‌گوش نداشته باشید، احتمالاً گوش‌های شما احساس خارش و خشکی خواهند کرد.

سرومن حتی دارای خواص آنتی‌باکتریال است. به این‌معنی که گوش های شما خود به خود تمیز می‌شوند. سرومن مانند یک فیلتر برای گوش شماست که از ورود مضراتی مانند گرد و خاک به آن جلوگیری می‌کند. در واقع آنها را به دام می‌اندازد و اجازه نمی‌دهد که تا عمق گوش نفوذ کنند.

هنگام جویدن غذا و حرکت دادن فکتان، به انتقال جرم قدیمی از مجرا به دهانه گوش کمک می‌کنید. در این هنگام، سرومن معمولا خشک شده و از گوش خارج می‌شود. اما این جرم در قسمت عمیق کانال گوش شما تشکیل نشده در قسمت بیرونی ساخته شده‌است.

گاهی اوقات نیاز است که گوش شستشو داده شده و جرم آن، توسط یک متخصص و به صورت دستی خارج شود. ما شستشوی گوش در منزل را انجام می دهیم.

داخل گوشتان چیزی فرو نکنید!!

همانطور که اشاره شد، سرومن در قسمت بیرونی گوش تشکیل می‌شود نه در عمق آن. بنابراین تنها دلیل انسداد آن در قسمت لاله گوش، این است که سعی کرده‌اید گوش‌های خود را با یک سواب پنبه، گوش‌پاک‌کن یا چیزی شبیه به آن تمیز کنید و موم را به عمق بیشتری فرو برده اید.

بخوانید
کمک های اولیه پزشک در منزل

سواب‌زدن یا فروکردن اجسامی مانند کلید در گوش، می تواند مشکلات جدی دیگری ایجاد کند:

 • عفونت
 • پارگی پرده گوش
 • کاهش قابل‌توجه شنوایی

چرا باید گوش خود را شستشو دهیم؟

برخی افراد با گوش‌پاک‌کن ازدواج می‌کنند(!) و برخی دیگر می‌گویند شمع گوش، راه خوبی برای پاک‌کردن آن است. شاید شما یکی از کسانی باشید که می‌گوید هرگز نباید حتی گوش های خود را تمیز کنید.

تنها چیزی که پزشکان در مورد آن اتفاق نظر دارند، این است که فرو کردن هرچیزی در آن، ایده جالبی نیست و بالاتر دلیل آن را گفتیم. گوش های شما معمولاً خود را به خوبی تمیز می‌کنند و نیازی به مراقبت اضافی ندارند. تنها دلیلی که باید آنها شستشو دهید، نرم کردن یا از بین‌بردن جرم گوش به صورت دستی است. اگر می‌خواهید این‌کار را انجام دهید، به شما توصیه می‌کنیم که آن را به یک فرد متخصص و آموزش دیده بسپارید. می‌توانید از خدمات شستشوی گوش در منزل استفاده کنید.

چه زمانی باید شستشوی گوش انجام دهیم؟

آیا باید گوش‌های خود را پاک کنیم؟ در حالت ایده آل، خیر. گفته شد که مجاری گوش نیازی به تمیز‌کردن ندارد. اما اگر جرم گوش، بیش‌ازحد تجمع کرده و علائمی ایجاد کند یا باعث شود پزشک نتواند گوش شما را به درستی معاینه کند، ممکن است دچار چیزی به نام سرومن ایمپَکشن شوید. سرومن ایمپکشن به حالتی گفته می‌شود که در آن، جرم گوش شما را کاملاً پرکرده است. سرومن ایمپکشن ممکن است در یک یا هر دو گوش اتفاق بیوفتد.

علائم سرومن ایمپکشن:

 • درد یا احساس پر بودن در گوش شما
 • احساس می‌کنید چیزی ‌مانند لوبیا داخل سوراخ‌گوشتان است
 • از دست دادن جزئی شنوایی، که با گذشت زمان بدتر می‌شود
 • صدای زنگ در گوش خود می‌شنوید (معروف به وزوز گوش)
 • خارش گوش
 • بیرون آمدن ترشح از داخل گوش
 • از داخل‌گوش بوی بدی خارج می‌شود
 • سرفه‌کردن‌های شدید و مزمن
 • احساس‌خارش در گلو
بخوانید
رادیولوژی در منزل

هنگام رخ دادن سرومن ایمپکشن، گوش نیاز به شستشو پیدا می‌کند. تا چندی پیش، برای شستشوی گوش نیاز به مراجعه به مراکزی داشتید که این کار را انجام می‌دهند. اما از امروز و پس از خواندن این مقاله، می‌دانید که ما برای شستشوی گوش در منزل، آماده خدمت رسانی به شما هستیم.

چگونه گوش خود را تمیز کنیم؟

اگر مشکل شما جدی نیست، اما احساس می‌کنید بیش از حد جرم‌گوش گرفته‌اید، حتما سعی‌کنید شستشوی گوش خود را به شخصی متخصص بسپارید.

اما اگر به هر دلیلی می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، می‎توانید به آرامی قسمت بیرونی گوش خود را تمیز کنید. این‌کار را در سرویس‌بهداشتی انجام دهید. همچنین می توانید چند قطره روغن کودک، پراکسید هیدروژن، روغن معدنی یا گلیسیرین در گوش خود قرار دهید تا موم آن نرم شود.

از سواب پنبه یا هر چیز کوچک یا مهم دیگری مانند شمع‌گوش، برای تمیز‌کردن گوش خود استفاده نکنید. مطالعات نشان می‌دهند که شمع‌های گوش موثر نیستند و حتی می توانند باعث آسیب شوند. قرار است این شمع های توخالی، در مجرای گوش فرو‌رفته و در انتهای آن روشن شوند. اما سازمان غذا و دارو (FDA) دریافته‌است که می‌توانند باعث سوختگی و حتی سوراخ‌شدن داخل‌گوش شوند.

چرا باید از خدمات شستشوی گوش در منزل استفاده کنم؟

پاسخی واضحی برای این سوال داریم. چرا عاقل کند کاری که بازآرد پشیمانی؟ شما خودسرانه تصمیم به تمیز کردن گوش خود نگرفته‌اید. احتمالا شنواییتان کم شده‌است و مطمئن هستید که تنها راه، خارج‌کردن سرومن‌های مزاحم است. هدف شما از پاک‌کردن گوش‌هایتان، این است که شنوایی خود را دوباره در سطح قبلی داشته باشید. خب تا اینجا مشکلی وجود ندارد.

بخوانید
سکته مغزی

بسیار پیش می‌آید که برای پاک کردن گوش‌هایمان، از کلید استفاده می‌کنیم. یک عطسه، یک زمین‌خوردن، یا حتی کوچک‌ترین برخورد به آرنجمان، کافی است تا برای باقی‌عمر از نعمت گران‌بها و دست‌نیافتنی ای به نام حس‌شنوایی، محروم شویم. نکته ناراحت‌کننده ماجرا این‌است که افراد آموزش‌دیده و متخصصی وجود دارند که می‌توانند در بالاترین سطح بهداشتی و استانداردهای موجود این‌کار را برایمان انجام‌دهند، اما ما به کلید خود اعتماد کردیم و حالا باید به دنبال مراکز آموزش زبان‌اشاره بگردیم!!

حال که از خطرات آگاه هستید و متقاعد شده‌اید تا شستشوی گوش‌های خود را به افراد متخصص بسپارید، دیگر نیازی نیست که برای این‌کار به مراکز درمانی، مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها مراجعه کنید.

ما افراد متخصص و کاربلد را گرد هم آورده‌ایم و هم‌اکنون، تیم مجربی داریم که برای خدمت‌رسانی به شما آماده هستند. جهت انجام شستشوی گوش در منزل، تنها کاری که لازم است انجام دهید، تماس گرفتن با ما می‌باشد. همین حالا تماس بگیرید.