پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری التهابی ژنتیکی است که در حدود ۳٪ از افراد در ایالات متحده به آن مبتلا می شود.

پسوریازیس توسط سلول های پوستی ایجاد می شود که تا ۱۰ برابر سریعتر از حد نرمال تقسیم می شود. هنگامی که این سلول ها به سطح رسیدن می میرند و یک محیط سفید رنگ را تشکیل می دهند. پسوریازیس همیشه در مقیاس کوچک آغاز می شود و به مرور پراکنده می شوند. این بخش های سفید رنگ در پوست سر، آرنج و زانو ایجاد می شود.

اگرچه پلاکهای پسوریازیس تنها به چند ناحیه محدود می شوند، اما این شرایط می تواند شامل مناطق گسترده ای از پوست در هر جایی از بدن باشد. علائم پسوریازیس بسته به نوع پسوریازیس شما متفاوت است. علائم پسوریازیس رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

لکه های قرمز پوست
خشک شدن و ترک خوردن پوست
خارش، سوزش، یا درد
توده های خارش دار روی سطح پوست

پسوریازیس پلاک رایج ترین نوع پسوریازیس است و نام آن از پلاکهایی که روی پوست ایجاد می شود گرفته شده است. در هر قسمت از پوست ظاهر می شود، اما زانو، آرنج، پوست سر، پاها و ناخن رایج ترین مکان ها هستند. علائم پلاک پسوریازیس شامل درد پوست، خارش و ترک خوردگی است.

محصولات بدون نسخه زیادی وجود دارد که در درمان پسوریازیس پلاک موثر هستند. کرم هیدروکورتیزون ۱٪ یک استروئید موضعی است که می تواند بیماری خفیف را سرکوب کند .

پسوریازیس پوست سر می تواند کل پوست سر شما را تحت تاثیر قرار دهد. این نوع از پسوریازیس حتی می تواند به پیشانی، پشت گردن و یا پشت گوش ها گسترش یابد. علائم پسوریازیس پوستی ممکن است شامل اندکی پوسته پوسته شدن باشد. علائم پسوریازیس پوستی متوسط ​​تا شدید ممکن است شامل پوسته پوسته شدن ریش، چروک پوست و ریزش مو باشد. پسوریازیس پوست سر مستقیما باعث ریزش مو نمیشود، اما استرس و خراشیدن بیش از حد یا برداشتن پوست سر ممکن است باعث ریزش مو شود.

پسوریازیس پوست سر با شامپو، کرم، ژل، روغن، پماد و صابون درمان می شود. اسید سالیسیلیک و دود زغال سنگ دو دارو در داروهای بدون نسخه هستند که به درمان پسوریازیس پوست سر کمک می کنند. تزریق استروئید و فتوتراپی ممکن است برای درمان پسوریازیس پوست سر نرمال مفید باشد. Biologics آخرین رده از داروها است که همچنین می تواند به درمان پسوریازیس پوست سر شدید کمک کند.

پسوریازیس گوته نقطه های کوچک، صورتی یا قطره بر روی پوست است. کلمه guttate از کلمه لاتین gutta است، به معنی کاهش است. پسوریازیس Gutate به طور معمول توسط استرپتوکوک (گلودرد استرپتوکوکی) ایجاد می شود و شیوع آن معمولا دو تا سه هفته پس از گلودرد رخ می دهد.

پسوریازیس گوته  بعد از چند هفته بدون درمان بهبود می یابد . در این مواقع مرطوب کننده ها می توانند برای نرم شدن پوست استفاده شوند. اگر سابقه پسوریازیس وجود داشته باشد، پزشک ممکن است گلو را بررسی کند اگر گلو نشان دهد استرپتوکوک وجود دارد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کند.

بسیاری از بیماران مبتلا به پسوریازیس ناخن های غیر طبیعی دارند. ناخن های پسوریاتیک اغلب دارای حاشیه ای افقی سفید یا زرد در نوک ناخن به نام Onycholysis دفاعی هستند زیرا ناخن از پوست خارج می شود. اغلب نقاط کوچک در صفحه ناخن وجود دارد و ناخن اغلب زرد و خرد شده است.

همان درمان برای پسوریازیس پوست برای پسوریازیس ناخن سودمند است. با این حال، از آنجایی که ناخن ها به آرامی رشد می کنند. پسوریازیس ناخن با فتوتراپی و استروئیدها (کرم یا تزریق) درمان می شود. اگر داروها شرایط پسوریازیس ناخن را بهبود ندهند، پزشک ممکن است ناخن را جراحی کند.

پسوریازیس می تواند همراه با یک آرتریت مخرب به نام آرتریت پسوریازیس باشد. آسیب می تواند به اندازه کافی جدی باشد تا به طور دائم به مفاصل آسیب دیده آسیب برساند. جلوگیری از آسیب مفصلی در چنین مواردی بسیار مهم است.
آرتریت پسوریاتیک چیست؟

آرتریت روده ای یک بیماری مزمن است که به شکل التهاب پوست و مفاصل مشخص می شود. حدود ۱۵٪ -۲۵٪ از بیماران مبتلا به پسوریازیس نیز التهاب مفاصل خواهند داشت . آرتریت پسوریاتیک بیماری روماتیسمی سیستمیک است که نه تنها باعث التهاب پوست می شود، بلکه در چشم ها، قلب، کلیه ها و همچنین ریه ها اثر می گذارد. در حال حاضر علت آرتروز پسوریازیس ناشناخته است، اما ترکیبی از ژنتیک، خود ایمنی و محیط زندگی فرد است.

بخوانید
هپاتیت C خطرناک است؟