زخم بستر در منزل

زخم بستر، به زخم‌هایی گفته می‌شود که در مناطقی از پوست ایجاد می‌شوند که تحت فشار دراز کشیدن روی تخت، نشستن روی صندلی چرخدار یا گچ گرفتن برای مدت طولانی قرار می‌گیرند. به زخم بستر، آسیب‌های تحت‌فشار، زخم‌های تحت‌فشار، زخم‌های فشاری یا زخم‌های دکوبیتوس نیز می‌گویند. جهت درمان زخم بستر در منزل، با ما تماس بگیرید.

زخم بستر چیست؟

هنگامی‌که فردی در رختخواب است و به طور مداوم به مدت چند ساعت دراز کشیده یا چندین روز روی تخت دراز مانده است، خونرسانی به قسمت‌های آسیب‌پذیر قطع می‌شود. کمبود خونرسانی، به پوست آسیب می‌‌رساند و ایجاد زخم بستر را آغاز می‌نماید.

با تکامل بیشتر این زخم، رنگ زخم به تدریج از رنگ قرمز اصلی خود تغییر می کند و کم کم تبدیل به بنفش می‌شود. هنگامی که زخم بستر رشد و بلوغ پیدا کرد، به راحتی بهبود نمی‌یابد و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا خوب شود. همچنین در این صورت، برای بهبودی کامل به تلاش بیشتری احتیاج دارد.

زخم بستر، یک زخم دردناک در ناحیه پوست است. هنگامی که بیمار بستری‌شده را گاه به گاه می‌چرخانید، می‌توانید آن را تشخیص دهید. درحالی که تمرکز خود را روی تغییر دادن دقیق وضعیت بیمار قرار داده‌اید، شخص دیگری را مامور کنید تا به دنبال لکه‌های قرمز روی پست بگردد.

هرچه زودتر زخم را تشخیص داده و شروع به درمان آن کنید، سریعتر بهبود می‌یابد. اگر آن را نادیده بگیرید، زخم ها دردناک شده و بیمار را بیشتر رنج می‌دهند. در صورت بروز و تمایل به درمان زخم بستر در منزل، می‌توانید روی ما حساب کنید.

بخوانید
نصب سوزن پورت

به محض مشاهده علائم، اقدام کنید!

چرخه‌زندگی زخم بستر را می‌توان به چهار مرحله تقسیم کرد. مرحله اولیه با پوست حساس، خارش‌دار و قرمز شده در ناحیه آسیب‌دیده مشخص می‌شود. در مرحله بعدی، پوست متورم شده و تاول‌های دردناکی ایجاد می‌شود.

اگر زخم بستر ضعیف درمان شود یا اصلاً درمان نشود، به موارد جدی تری مانند سپسیس، گانگرن، استئومیلیت یا انواع دیگر عفونت‌های شدید تبدیل می‌شود. در مرحله چهارم، شدت زخم چند برابر می‌شود. دهانه‌هایی در پوست تشکیل می‌شوند و زخم سیاه می‌شود. خیلی زود، این زخم به تهدیدی برای زندگی فرد تبدیل خواهد شد.

مواد مفید برای درمان زخم بستر در منزل

نکته مهم: از درمان های خودسرانه پرهیز کنید و آن را به یک متخصص بسپارید. می‌توانید روی ما حساب کنید.

زردچوبه، به خودی خود برای بهبود زخم بستر بسیار مؤثر است. خواص ضدمیکروبی آن، از هر نوع عفونت که می‌تواند از طریق زخم ایجاد شود، جلوگیری می‌کند. همچنین درد را کاهش می‌دهد و بلافاصله تسکین می‌یابد. زردچوبه همچنین زخم‌ها را به سرعت بهبود می ‌بخشد و در طی چند روز زخم بهبود می‌یابد.

چغندر مشخص شده‌است که برای زخم بستر بسیار موثر است. از خارش جلوگیری کرده و زخم ها را تسکین می‌دهد. چغندر وقتی با عسل مخلوط شود، اثربخشی را در زخم بستر افزایش می‌دهد. برای مناطق آسیب دیده از زخم بسیار تسکین دهنده است. همچنین، عسل محل را مرطوب نگه‌داشته و از خارش و قرمزی جلوگیری می‌کند.

ماساژ می‌تواند گردش‌خون را بهبود بخشد و به نوبه خود از بروز زخم بستر جلوگیری کند. برای بهبود گردش خون، روغن‌زیتون یا روغن‌نارگیل را روی بدن ماساژ دهید. روغن‌نارگیل گرم، برای پوست بسیار عالی است و باید ماساژ آن را تا زمانی که کاملا جذب شود، ادامه داد. برای احتیاط، کل‌بدن را به جز زخم‌ها ماساژ دهید. این به تقویت گردش‌خون و بهبود سریع زخم ها کمک می‌کند.

بخوانید
رادیولوژی در منزل

پودر بچه زخم‌ها را سریعتر التیام می‌بخشد. پودر بچه باعث خشک شدن ناحیه شده و به نوبه خود از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند. خشک نگه‌داشتن زخم‌ها بسیار مهم است زیرا سریعتر بهبود می‌یابد. نواحی آسیب‌دیده را با مواد ضد‌عفونی کننده تمیز کرده و سپس پودر بچه را بپاشید تا زخم کاملاً پوشانده‌شود. این پودر، رطوبت موجود در زخم ها را جذب کرده و به بهبود سریعتر کمک می‌کند.

شکر و عسل، به عنوان یک داروی عالی برای زخم بستر در نظر گرفته می‌شود. پودر قند را مخلوط کرده و در یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. این مخلوط را روی زخم ها بمالید و با استفاده از یک باند استریل روی آن را بپوشانید. این ترکیب به بهبود سریع زخم بستر کمک می‌کند و همچنین زخم را تسکین می دهد.

آب شور به راحتی در خانه تهیه می‌شود و یکی از درمان های خانگی موثر برای زخم بستر است. همچنین به عنوان یک ضد عفونی کننده عالی عمل می‌کند و منطقه را تمیز نگه می‌دارد.

آب؛ دلیل‌اصلی زخم بستر، گردش خون نامناسب است. نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات دیگر مانند آبلیمو، آب نارگیل، آب‌میوه، سوپ و غیره می تواند به هیدراتاسیون کمک‌کرده و از بروز زخم بستر جلوگیری کند.

چرا از خدمات درمان زخم بستر در منزل استفاده کنم؟

فردی که زخم بستر گرفته، مطمئنا توان حرکت را ندارد. پس بهترین روش برای درمان زخم بستر او، استفاده از خدمات درمان زخم بستر در منزل است. روش‌های بالا، درمان‌های توصیه‌شده برای زخم بستر هستند. اما پیشنهاد همه پزشکان این است که از درمان‌های خودسرانه پرهیز کنید.

بخوانید
خدمات پزشکی در منزل

تیم متخصص و مجرب ما، آماده درمان زخم بستر و دیگر خدمات پزشکی در منزل شما هستند. فقط کافی است با ما تماس بگیرید.

مراقبت ها

  • اجازه ندهید بیمار قهوه یا الکل مصرف کند. زیرا ممکن است شرایط را بدتر کند.
  • در حالی که بیمار از زخم بستر رنج می برد، اجازه ندهید سیگار بکشد. زیرا این وضعیت را بدتر می کند.
  • در واقع، این بهترین زمان برای ترک کامل سیگار توسط بیمار خواهد بود!
  • بهداشت را حفظ کرده و سطوح آسیب دیده را تمیز نگه‌دارید.
  • همیشه زخم را بپوشانید. زیرا در غیر این صورت ممکن‌است منجر به گسترش عفونت به سایر نواحی بدن شود.

تغذیه

رژیم‌غذایی برای درمان مناسب زخم بستر باید شامل میوه ها، سبزیجات، غلات، مغزها و دانه های سرشار از ویتامین A، ویتامین B، ویتامین C، ویتامین Eو روی باشد. آنها به تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سریعتر کمک می‌کنند.

پروتئین و فیبر نیز از نیازهای اساسی یک رژیم غذایی سالم است. تخم مرغ، ماهی و شیر نیز به ویژه برای درمان زخم بستر مفید هستند. از مصرف ذرت و روغن آفتابگردان در پخت و پز خودداری کنید. زیرا تمایل به افزایش التهاب دارند. بنابراین باید تا حد امکان از آنها اجتناب شود.

پیام بگذارید