نوار قلب در منزل

تست نوار قلب در منزل


امروزه، نوار قلب در منزل برای اکثر بیمارانی که در خانه بستری هستند و یا افرادی که قصد چکاپ دارند، در دسترس است. به ویژه برای افرادی که از بیماری‌ها و یا ناراحتی‌های قلبی رنج می‌برند، مهم است که تغییرات و عملکرد قلب آنها به طور مکرر بررسی شود؛ چرا که بسیاری از مشکلات قلبی بدون علامت هستند.

اهمیت بررسی سلامت قلب


سلامت قلب به عوامل بسیاری مانند: استعداد ژنتیکی، سبک زندگی، نوع تغذیه و سایر مشکلات بستگی دارد که می‌تواند قلب را تحت تأثیر قرار دهد.

 یک روش بسیار آسان برای ثبت فعالیت قلب و نظارت بر آن به طور مداوم و مستمر، استفاده از نوار قلب می‌باشد. این روش به عنوان بخشی از مراقبت‌های پیشگیرانه انجام می‌شود؛ چرا که اکثر مشکلات قلبی قابل پیشگیری هستند.

انجام نوار قلب در منزل می‌تواند کار شما را آسان کند و در صرف هزینه و زمان نیز صرفه جویی شود. همچنین با توجه به بیماری‌های ویروسی مانند کرونا و عفونت‌های مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، دیگر نیاز نیست که برای انجام یک نوار قلب به این مراکز مراجعه کنید و وقت خود را برای طی کردن مسافت زیاد و یا ماندن در ترافیک هدر دهید.

 نوار قلب چیست؟


 یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین آزمایش‌هایی که برای ارزیابی فعالیت الکتریکی قلب انجام می‌شود، نوار قلب است. در این روش جریان الکتریکی که از قلب عبور می‌کند، اندازه گیری می‌شود. الگوهای نوار قلب مشکلات مختلف قلبی مانند آیتمی را نشان می‌دهند. به بیان ساده‌تر، نوار قلب نشان می‌دهد که آیا قلب شما به درستی کار می‌کند یا خیر؟ و اگر مشکلی وجود دارد، علت آن چیست؟

سایر بیماری‌هایی که با استفاده از نوار قلب می‌توان آنها را تشخیص داد:

 بیماری کرونری قلب: زمانی که در اثر تجمع مواد چربی در داخل عروق خون رسانی مسدود و یا قطع می‌شود.

بخوانید
وصل سرم

 حملات قلبی: زمانی که خون رسانی به قلب به طور ناگهانی قطع می‌شود، حملات قلبی به فرد دست می‌دهد.

 آریتمی: زمانی که قلب بسیار سریع یا نامنظم و یا خیلی آرام می زند.

کاردیومیوپاتی: زمانی که دیواره‌های قلب ضخیم و یا بزرگ می‌شوند.

خدمات نوار قلب در منزل چگونه انجام می‌شود؟


 همان طور که بیان کردیم، انجام خدمات نوار قلب در منزل توسط تیم مربوطه با دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌شود. الکترودهایی از این دستگاه به بخش‌های مختلف بدن متصل می‌شود و فعالیت‌های الکتریکی قلب را بررسی می‌کند. نوار قلب یک آزمایش ساده است که فعالیت‌های الکتریکی قلب را برای پزشک قابل مشاهده می‌کند.

 نوار قلب با استفاده از امواجی که از قلب دریافت می‌کند، بررسی می‌کند که آیا تغییری در این امواج رخ داده است یا خیر. شما با استفاده از نوار قلبی می‌توانید خطر سکته را کاهش دهید.

اکثر افراد بیشتر وقت خود را در خانه و یا محل کار سپری می‌کنند. به همین دلیل وقت زیادی برای رفتن به مراکز درمانی ندارند. همچنین مشکلاتی از قبیل طولانی بودن مسیر ترافیک و صدها عامل دیگر سبب می‌شود که نیاز افراد و بیماران به خدمات پزشکی در منزل افزایش یابد.

 اگر شما توانایی رفتن به بیمارستان و یا خروج از منزل را ندارید و با مشکلات قلبی درگیر هستید، ما به شما توصیه می‌کنیم که با ما تماس بگیرید و از خدمات نوار قلب در منزل بهره ببرید؛ چرا که بهترین روش برای تشخیص و پیشگیری مشکلات قلبی می‌باشد.

 علائم مشکلات قلبی


 •  احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه

 از شایع‌ترین علائم مشکلات قلبی، احساس درد در ناحیه قفسه سینه است که ناشی از تنگ شدن سرخرگ قلب می‌باشد. این درد بیشتر در ناحیه پشت جناغ سینه احساس می‌شود و در مواردی نیز به بازوی دست چپ منتقل می‌شود.

 • خستگی و ضعف زودرس

 افرادی که دچار حملات قلبی شده‌اند توانایی انجام فعالیت‌های سنگین را ندارند. کارهایی که قبلاً برای انجام آنها هیچ مشکلی نداشته‌اند، مانند بالا رفتن از پله‌ها برایشان دشوار خواهد بود. این افراد ضربان قلبشان به شدت نامنظم است و به سرعت خسته می‌شوند. به همین خاطر می‌توان گفت یکی دیگر از شایع‌ترین علائم مشکلات قلبی، خستگی و ضعف زودرس است.

 •  تنگی نفس
بخوانید
با مراقبت از بیماران در منزل بیشتر آشنا شوید

 یکی دیگر از علائم مشکلات قلبی، تنگی نفس در حالت خوابیده است که سبب بروز خروپف‌های غیر معمول می‌شود.

 • سرگیجه

 به دلیل وجود ضربان نامنظم، ممکن است که افراد دچار سرگیجه شوند. در این حالت فرد عرق سردی بر بدنش نشسته و دچار تاری دید می‌شود.

مزایای استفاده از خدمات نوار قلب در منزل


نوار قلب توسط یک متخصص قلب و یا پزشک عمومی که احتمال می‌دهد مشکلات قلبی وجود دارد، تجویز می‌شود.

 انجام این تست را می‌توان توسط یک تکنسین مراقبت بهداشتی مجرب و آموزش دیده در منزل انجام داد.

 برخی از مزایای استفاده از خدمات نوار قلب در منزل شامل موارد زیر است:

 1. -نتایج نوار قلب در منزل فوری بوده و بلافاصله پس از انجام آن، امکان بررسی وضعیت بیمار و تشخیص در منزل فراهم است.
 2. در مقایسه با سایر روش‌های تشخیصی، نوار قلب مقرون به صرفه‌ترین گزینه می‌باشد.
 3. انجام تست نوار قلب سریع بوده و ۵ الی ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.
 4. گرفتن نوار قلب روشی ایمن و بدون درد است.
 5. انجام نوار قلب در منزل هیچگونه خطر و عوارض جانبی ندارد و از طریق آن هیچ الکتریسیته‌ای وارد بدن نمی‌شود.
 6. به راحتی در منزل قابل انجام است و نیازی به صرف وقت و انرژی برای رفت و آمد به مراکز درمانی نیست.

مواردی که پزشک با استفاده از نوار قلب آنها را بررسی می‌کند:


 • کسب اطلاعاتی از سوابق سکته قلبی بیمار
 • سکته قلبی در شرایط اورژانسی که در برخی از موارد منجر به فوت بیمار می‌شود.
 • نارسایی قلبی
 • بی نظمی در تعداد ضربان قلب
 • مشکلات دریچه قلب
 • تشخیص و بررسی راه‌های مسدود شده یا تنگ شده در قلب
بخوانید
بازکردن گچ در منزل

 نکاتی که باید قبل از گرفتن نوار قلب در منزل رعایت کنید:


 • قبل از انجام تست، بیمار نباید هیچگونه فعالیت سنگینی را انجام دهد؛ زیرا با انجام فعالیت سنگین، ضربان قلب بالا رفته و در نتیجه آزمایش تاثیرگذار خواهد بود.
 • یکی دیگر از عواملی که سبب می‌شود تست نوار قلب نتیجه درستی را ارائه ندهد؛ استرس است. بنابراین بیمار باید هر گونه استرس را از خود دور کند.
 • قبل از انجام تست نوار قلب در منزل، از نوشیدن آب سرد و یا خوردن غذای سنگین پرهیز کنید.
 • مصرف برخی از داروها در نتیجه تست نوار قلب مؤثر است. بنابراین قبل از انجام تست در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید.
 • برای انجام این تست بهتر است که یک لباس آزاد بپوشید.
 • از بیماری که نوار قلب از او گرفته می‌شود، فاصله بگیرید و اطراف شخص تلویزیون، تلفن همراه و رادیو روشن نباشد.
 • آقایان بهتر است که موی سینه آنها بلند نباشد. در غیر اینصورت باید موی سینه خود بتراشند تا الکترودها به درستی قرار بگیرند.

 هزینه خدمات نوار قلب در منزل


 یکی از روش‌های ساده و معمول برای تشخیص و درمان مشکلات قلبی، تست نوار قلب است. هزینه نوار قلب در موسسه ما توسط متخصصین نسبت به شرایط گوناگونی تعیین می‌شود، مانند: دور و یا نزدیک بودن مقصد، ساعت مراجعه، سن بیمار و غیره. شما می‌توانید برای آگاهی از قیمت‌های دقیق با ما تماس بگیرید.

انجام تست نوار قلب در منزل برای افرادی که سن بالایی دارند و یا شرایط رفتن به مراکز درمانی را ندارند، بسیار مفید خواهد بود. تنها با انجام یک آزمایش ساده می‌توان از وضعیت قلب مطلع شد.

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.