نوشابه های انرژی زا

نوشیدنی های کافئین دارای محبوب هستند اما  یک مطالعه نشان داده است که مصرف نوشابه های انرژی زا عروق خونی شما را کوچکتر می کند.

محققان می گویند این نوشیدنی ها – به اعصاب و معده صدمه وارد می کنند.

دکتر جان هیگگینس، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی مک گاورن در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در هوستون، می گوید: “بسیاری از نوجوانان نوشیدنی های انرژی زا را هنگام تمرینات ورزشی استفاده می کنند، درست زمانیکه نیاز به عملکرد مناسب شریانی خود دارند .

هیگگینس می گوید: ورزش نیاز به حداکثر جریان خون دارند تا اکسیژن بتواند به سرعت به سلول ها برسد. نوشیدنی های انرژی زا که قطر عروق را کاهش می دهد، در واقع، جریان خون و انتقال اکسیژن را محدود می کند.

او گفت: “نوشیدنی های انرژی زا باعث کمبود اکسیژن رسانی به قلب مب شوند . این موضوع علت اصلی بسیاری از حملات قلبی اتفاق افتاده در نوجوانان ورزشکار است.

هیگگینس هشدار داد: “این نوشیدنی ها برای کودکان و نوجوانان توصیه نشده است. او افزود: افراد زیر ۱۸ سال، زنان باردار یا شیردهی، افراد حساس به کافئین، افرادی که از محرک ها یا داروهای مبتنی بر کافئین استفاده می کنند یا افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی هستند، باید از نوشیدنی های انرژی زا دور باشند.

مطالعه ای روی ۴۴ دانشجوی پزشکی سالم و غیر سیگاری در ۲۰ سالگی انجام شد . محققان اثرات یک نوشیدنی انرژی را بر روی سلول های عروق خونی که سلول های اندوتلیال نامیده می شوند، آزمایش کردند.

محققان ۹۰ دقیقه پس از نوشیدن ، قطر داخلی عروق خونی آن ها را مورد آزمایش قرار دادند که تماما ​​کمتر از قبل بود.

محققان پی برده اند که این اثر منفی بر روی رگ های خونی ممکن است به مواد تشکیل دهنده نوشیدنی انرژی مانند کافئین، تائورین، قند و سایر مواد مخدر مربوط باشد. تاورین یک اسید آمینه است که به عنوان عامل افزایش انرژی شناخته شده و در اصل از مایع منی استخراج می شود.

محققان پیشنهاد می دهند به جای نوشیدن این نوع از نوشابه ها، از راه های طبیعی بازیابی انرژی مثل پیاده روی آهسته استفاده کنید.

اما در طرف دیگر سخنگوی انجمن نوشیدنی های آمریکایی که نماینده بسیاری از سازندگان نوشیدنی های انرژی است می گوید که نوشیدنی های انرژی زا بی ضرر هستند.

ویلیام درمیلی: نوشیدنی های انرژی زا حاوی حدود نیمی از کافئین یک فنجان قهوه در اندازه های مشابه هستند و به طور گسترده مورد مطالعه و تأیید قرار گرفته اند.

یافته های این تحقیق جهت بررسی بیشتر در نشست انجمن قلب آمریکا در شیکاگو مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

 

بخوانید
علل بروز سکته مغذی چیست ؟