آزمایش کلسترول

آزمایش کلسترول

آزمایش کلسترول خون یکی از مهمترین آزمایش های ضروری است. مهم است که کلسترول خود را به طور منظم بررسی کنید. کلسترول بیش از حد در خون می‌تواند باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

خبر خوب این است که کنترل کلسترول آسان است. اگر کلسترول شما بالاست، می‌توانید با خوردن تغذیه سالم، فعالیت بدنی بیشتر و با مصرف دارو ( اگر پزشک آن را برایتان توصیه کند) اقدام به پایین آوردن آن کنید.

توصیه کلی این است که کلسترول خود را هر ۴ تا ۶ سال چک کنید. ممکن است برخی افراد نیاز داشته باشند که کلسترول خود را بیشتر یا کمتر چک کنند که بستگی به میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی دارد. همواره باید با پزشک در مورد آنچه که برای شما مناسب است صحبت کنید.

کلسترول یک ماده مومی است که به طور طبیعی در خون شماست. بدن کلسترول را تشکیل می‌دهد و از آن برای انجام کارهای مهمی مانند ساخت هورمون‌ها و هضم غذاهای چرب استفاده می‌کند. شما می‌توانید کلسترول را با خوردن غذاهایی مانند تخم مرغ، گوشت و پنیر دریافت کنید.

اگر کلسترول بدنتان زیاد باشد می‌تواند باعث شود که خون به سختی در رگ‌هایتان جریان داشته باشد که با گذشت زمان این می‌تواند به بیماری های قلبی و حمله قلبی یا سکته مغزی منجر شود.

هیچ علامتی از کلسترول بالا وجود ندارد، بنابراین بسیار مهم است که کلسترول شما چک شود. برای چک کردن سطح کلسترول، دکتر یا پرستار با یک آزمایش به نام لیپید پروفایل (lipid profile) نمونه کوچکی از خون را از انگشت دستتان می‌گیرد.

قبل از آزمایش اطمینان حاصل کنید که چگونه باید برای آزمایش آماده شوید، برای مثال لازم است قبل از آزمایش به مدت ۹ تا ۱۲ ساعت نوشیدنی یا غذایی به جز آب میل نکنید.

آزمایش‌های خون دیگری نیز هست که می‌تواند کلسترول را بررسی کند، اما یک آزمایش لیپید پروفایل بیشترین اطلاعات را در مورد کلسترول بدنتان می‌دهد.

به همین منظور می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۱۳۹۲۱۷۶،۶۶۳۸۷۵۷۲ تماس گرفته و درخواست  آزمایش کلسترول در منزل دهید تا نمونه‌گیر در زمان دلخواهتان در منزلتان حاضر شود و عملیات نمونه‌گیری را انجام دهد.

اگر یک آزمایش لیپید پروفایل گرفتید، نتایج آزمایش ۴ عدد را نمایش می‌دهد. کلسترول کل (LDL)، کلسترول بد (HDL)، کلسترول خوب و تری گلیسیرید (Triglycerides).
کلسترول کل اندازه گیری کل کلسترول خون شماست و این براساس تعداد LDL و HDL و تری گلیسرید است.
کلسترول LDL نوع «بد» کلسترول است که می‌تواند شریان‌ها را مسدود کند. بنابراین سطح پایین‌تر آن برای شما بهتر است.
کلسترول HDL نوع “خوب” کلسترول است که کمک می‌کند کلسترول LDL را پاک کند، بنابراین سطح بالای آن برای شما بهتر است. داشتن سطح پایین HDL می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.

تری گلیسرید هم نوعی چربی در خون است که می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته را افزایش دهد.
سطح کلسترول ناسالم LDL با افزایش سن افراد افزایش می‌یابد.

سطح کلسترول خود را پیدا کنید و اگر کلسترول شما بالاست و یا در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستید، اقدام به کنترل سطح کلسترول خود کنید.

بخوانید
آز‌مایش‌های چکاپ کامل بدن

پیام بگذارید