حمله قلبی خاموش

حمله قلبی خاموش یک حمله قلبی است که در صورت وجود، علائم نسبتاً کمی دارد. حتی ممکن است هیچ وقت علائمی نداشته باشد تا به شما هشدار دهد که در بدنتان مشکل قلبی ایجاد شده است. این علائم هشدار دهنده می‌تواند شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس و عرق سرد باشد. در حقیقت، بدون اینکه کسی متوجه شود، حمله قلبی می‌تواند رخ دهد که به آن حمله قلبی خاموش یا از نظر پزشکی به عنوان ایسکمی خاموش (عدم اکسیژن رسانی) به عضله قلب گفته می‌شود. بعضی‌ها بعداً به خاطر می‌آورند که حمله قلبی خاموش آن ها به علت سوء هاضمه، تهوع، درد عضلانی یا مورد بد آنفولانزا اشتباه گرفته شده است.

علائم حمله قلبی خاموش

دقیقاً همانطور که ​​از نام این بیماری پیداست، یک سکته قلبی خاموش است که علائمی ایجاد نمی‌کند، هنوز مشخص نشده که این بیماری دارای علائم است یا نه اما مانند هر حمله قلبی دیگر است که جریان خون به بخشی از قلب به طور موقت مسدود می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد زخم و آسیب به عضله قلب شود.

معمولاً پزشکان با افرادی ملاقات می‌کنند که از خستگی و مشکلات مربوط به بیماری‌های قلبی شکایت می‌کنند، در نهایت از طریق MRI یا EKG متوجه می‌شوند که این شخص هفته‌ها یا ماه‌ها قبل دچار حمله قلبی شده بوده، بدون این که حتی متوجه شود.

افرادی که دچار این حملات قلبی به اصطلاح خاموش هستند، احتمالاً علائم غیر اختصاصی و ظریفی مانند سوء هاضمه یا بیماری آنفولانزا دارند، یا ممکن است فکر کنند که ماهیچه‌ای را در قفسه سینه یا ناحیه پشت خود دارند. همچنین ممکن است ناراحتی در قفسه سینه نباشد، بلکه در فک یا قسمت فوقانی پشت یا بازوها باشد. برخی از افراد خستگی طولانی و غیر قابل توضیح دارند، این‌ها برخی از علائم تقریبی برای حمله قلبی خاموش هستند، اما ممکن است افراد نادیده گرفته یا آن را با بیماری دیگری اشتباه بگیرند و به آن اهمیت ندهند.

عوامل خطر

عوامل خطر برای سکته قلبی خاموش همان مواردی است که برای حمله قلبی با علائم وجود دارد. عوامل خطر شامل موارد زیر است:

 

  • سیگار کشیدن
  • سابقه خانوادگی بیماری قلبی
  • سن
  • کلسترول بالا
  • فشار خون بالا
  • دیابت
  • عدم ورزش
  • اضافه وزن داشتن

داشتن سکته قلبی خاموش شما را در معرض خطر حمله قلبی دیگری قرار می‌دهد که می‌تواند کشنده باشد. وقتی آن حمله قلبی صورت بگیرد، احتمال بروز عوارضی مانند نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد. هیچ آزمایشی برای تعیین احتمال ابتلا به سکته قلبی خاموش وجود ندارد، اما اگر عوامل خطر آن وجود داشته باشد، آن‌ها باید توسط پزشک شما ارزیابی شده و تحت درمان قرار گیرند تا احتمال ابتلا به سکته قلبی خاموش را کاهش دهد.

تنها راه برای اینکه بگوییم دچار حمله قلبی خاموش شده‌اید، انجام آزمایشات تصویربرداری مانند الکتروکاردیوگرام، اکوکاردیوگرام یا موارد دیگر است. این آزمایشات می‌تواند تغییراتی را نشان دهد که نشانگر حمله قلبی شما بوده است. اگر احساس می‌کنید که دچار حمله قلبی خاموش شده‌اید، با پزشک خود صحبت کنید. بررسی علائم، سابقه سلامتی و معاینه بدنی می‌تواند به پزشک شما در تصمیم گیری در صورت لزوم آزمایش‌های بیشتر کمک کند. (نوار قلب در منزل)

علل حمله قلبی خاموش

حمله قلبی وقتی اتفاق می افتد که یکی از شریان‌های قلب با ایجاد پلاک مسدود شود، تا جایی که جریان خون ضعیف می‌شود. عضله قلب از اکسیژن و مواد مغذی محروم می‌شود و در نهایت آسیب می‌بیند و در آخر می‌میرد. در طی سکته قلبی، بیماران معمولاً درد قفسه سینه را حس می‌کنند، به صورتی که وقتی از آنها پرسیده می‌شود چه اتفاقی افتاده است، می گویند احساس می‌کردم یک بار سنگینی روی قلبم گذاشته شده است. درد قفسه سینه در حمله قلبی معمولاً همراه با عرق سرد و حالت تهوع است.

بخوانید
نحوه ی مراقبت خانگی از افراد مشکوک به کرونا

حمله قلبی خاموش هنگامی رخ می‌دهد که بیمار این علائم تمام عیار را تجربه نکند. آن‌ها ممکن است علائم  کمی را احساس کنند و آن را با یک وضعیت کم خطر اشتباه بگیرند.

چگونه یک متخصص قلب و عروق می‌تواند کمک کند؟

به طور کلی، متخصص قلب و عروق یا فوق تخصص اکو بیماران مبتلا به بیماری قلبی را درمان می‌کند و همچنین فاکتورهای خطر مانند فشار خون بالا و کلسترول را مدیریت می‌کند. در صورت حمله قلبی، یک متخصص قلب و عروق برای بازگرداندن جریان خون و متوقف کردن حمله قلبی روشی را برای باز کردن شریان های قلب انجام می‌دهند. (ویزیت پزشک در منزل)

علائم بیماری قلبی خاموش

یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در ایران و حتی کشور های دیگر بیماری های قلبی می باشد که در هر سنی و در مردان و زنان اتفاق می افتد. بیماری قلبی در چند نوع است به این معنی که هم با بسته شدن رگ های قلب، بیماری ایجاد می شود و هم با ایست قلب و… اما یکی از عمده ترین دلایل و همین طور شایع‌ترین نوع بیماری قلبی، بیماری عروق کرونر است که می‌تواند منجر به سکته قلبی شود و با ایجاد سکته به دلیل این که قلب برای مدتی می ایستد ممکن است فرد قادر به ادامه ی زندگی نباشد و یا قسمتی از حس بدنش را از دست بدهد.
مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های قلبی در ایران به حدی زیاد است که بهتر است در صورت وجود کوچک ترین مشکل و آسیب در قلب، به سرعت به پزشک مراجعه شود. هم چنین بهتر است با تغییر سبک زندگی، درصد ایجاد بیماری‌های کشنده قلبی را کاهش دهیم تا هرساله افراد زیادی بر اثر بیماری‌های قلبی جان خود را ازدست‌ ندهند و یا با عوارض ناشی از آن گلاویز نشوند.
بهتر است در راستای فرهنگ‌سازی بیشتر در زمینه سبک زندگی سالم و آگاهی بیشتر از بیماری های قلب درصد ایجاد این بیماری را کاهش داد. و اما بپردازیم به انواع بیماری های قلبی که شامل موارد زیر می باشد:

1- بیماری‌های عروق خونی مانند بیماری عروق کرونر که بیش تر در خصوص گرفتگی قلب و رگ ها است.

2- مشکلات ریتم قلب که در ضربان قلب مشکلاتی ایجاد می شود.

3- نقص مادرزادی قلب  که گشاد بودت دریچه قلب و سوراخ بودن قلب از مشکلات آن است.

4- بیماری عضله قلب

5- و در نهایت عفونت‌های قلبی که در اثر عوامل مختلف ایجاد می شود.

علائم بیماری قلبی خاموش

با داشتن رژیم غذایی مناسب و همین طور سبک زندگی سالم می توانید از ایجاد هر کدام از این بیماری ها جلوگیری کنید و همیشه قلبی سالم داشته باشید. به طور کلی بیماری قلبی خاموش به عارضه‌ها یا علائمی اشاره دارد که ممکن است در برخی از افراد بی‌درنگ و مشخص نباشند.
این نوع بیماری قلبی ممکن است بدون درد قفسه سینه و بی‌صدا باشد و در برخی موارد تشخیص آن بسیار سخت باشد.
اگر شما یا شخص دیگری علائم زیر را تجربه می‌کنید، باید توجه ویژه‌ای به آنها داشته باشید و به پزشک خود مراجعه کنید:

بخوانید
تب بالای ۳۸ درجه در چه صورتی علامت کروناست؟

۱- خستگی ناعادلانه

اگر خستگی بیش از حد، بدون توجیه منطقی یا فعالیت زیادی را تجربه می‌کنید، ممکن است نشانه‌ای از بیماری قلبی خاموش باشد.

۲- ضعف عضلانی

افزایش ضعف عضلات بدن، به ویژه در دست‌ها، پاها و شکم، ممکن است نشانه اختلال در عملکرد قلب باشد.

۳- تنگی نفس

اگر شما به طور ناگهانی و بدون دلیل قابل توجیه دچار تنگی نفس می‌شوید، ممکن است مشکل در قلبتان وجود داشته باشد.

۴- حالت تهوع و استفراغ

اختلالات گوارشی ناگهانی مانند تهوع و استفراغ بدون دلیل قابل توجیه می‌توانند نشانه‌ای از بیماری قلبی خاموش باشند.

۵- عدم توازن و سرگیجه

اگر احساس سرگیجه، عدم تعادل یا گیجی شدید می‌کنید، می‌تواند به نشانه بیماری قلبی خاموش باشد.

۶- اضطراب و بیقراری

افزایش اضطراب بدون دلیل قابل توجیه، احساس بی‌قراری یا نگرانی مداوم می‌تواند به بیماری قلبی خاموش ارتباط داشته باشد.
در هر صورت، باید توجه داشت که این علائم ممکن است نشانه بیماری‌های دیگر نیز باشند.
برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است با یک پزشک متخصص قلب مشورت کنید.

 

حمله قلبی بدون علامت

حمله قلبی بدون علامت، به عنوان “حمله قلبی خاموش” شناخته می‌شود.
در این نوع حمله قلبی، شخص ممکن است علائم و نشانه‌های ظاهری معمول حمله قلبی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس و تعریق شدید را نداشته باشد.
به عبارت دیگر، حمله قلبی خاموش ممکن است بدون علامت‌های ظاهری رخ دهد و در برخی موارد، فقط با علائم غیرقلبی قابل توجیه باشد.
به عنوان مثال، شخص ممکن است تنگی نفس، خستگی ناعادلانه، تهوع یا استفراغ، سرگیجه، بیقراری، عدم توازن، درد در شانه یا بازو را تجربه کند.

حمله قلبی بدون علامت
بسیاری از افراد این نوع حمله قلبی را نادیده می‌گیرند، زیرا آنها انتظار دارند که حمله قلبی با درد قفسه سینه شدید همراه شود.
اما در واقعیت، حمله قلبی خاموش می‌تواند جدی باشد و باید توجه ویژه‌ای به علائم غیرقلبی داشته باشید.
اگر علائمی که گفته شد را تجربه می‌کنید، به خصوص اگر فاکتورهای خطر برای بیماری قلبی مانند سابقه خانوادگی، چاقی و …. بالا دارید، باید بلافاصله به تماس با پزشک خود فکر کنید.
تشخیص دقیق و درمان زودهنگام می‌تواند عواقب جدی را جلوگیری کند.
حمله قلبی و سکته قلبی دو وضعیت مرتبط با قلب هستند.

تفاوت حمله قلبی و سکته قلبی

همان طور که گفته شد حمله قلبی و سکته قلبی دو وضعیت مرتبط با قلب هستند، اما دارای تفاوت‌هایی است:

حمله قلبی:

حمله قلبی به وقوع پیوستن یک بلافاصله از دسترس قلب به خون تا قسمتی از قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
این بلافاصله ممکن است در ناحیه‌ای از قلب که با شبکه عروقی که خون را به آن قسمت می‌رساند، قطع یا تنگ شده است، رخ دهد.
حمله قلبی معمولاً به وجود آمدن درد قفسه سینه شدید، تنگی نفس، تعریق شدید و احساس عدم راحتی مانند فشار در قفسه سینه همراه است.

سکته قلبی:

سکته قلبی به مرگ قسمتی از عضله قلب به دلیل قطع یا کاهش قرارگیری خون در عروق قلبی و ناپاک شدن عضله قلب به علت کمبود اکسیژن و مواد غذایی اشاره دارد.
سکته قلبی نیز ممکن است با درد قفسه سینه شدید، تنگی نفس، تعریق شدید و علائم دیگری که در حمله قلبی ذکر شد، همراه باشد.
تفاوت اصلی بین حمله قلبی و سکته قلبی در تأثیر آنها بر قلب است.
در حمله قلبی، عروقی که به قسمتی از قلب خون رسانی می‌کنند، مسدود یا تنگ می‌شوند و باعث ایجاد عارضه می‌شوند.
اما در سکته قلبی، بلافاصله قسمتی از عضله قلب به دلیل کمبود خون و اکسیژن می‌میرد.
در هر دو حالت، تشخیص و درمان زودهنگام بسیار مهم است.
اگر به هر دلیلی شما یا شخص دیگری تشکیل حمله قلبی یا سکته قلبی را می‌دهید، باید بلافاصله به خدمات اورژانس پزشکی محلی تماس بگیرید.
تفاوت اصلی بین حمله قلبی و سکته قلبی در تأثیر آنها بر قلب است.
در حمله قلبی، عروقی که به قسمتی از قلب خون رسانی می‌کنند، مسدود یا تنگ می‌شوند و باعث ایجاد عارضه می‌شوند.
اما در سکته قلبی، بلافاصله قسمتی از عضله قلب به دلیل کمبود خون و اکسیژن می‌میرد.
در هر دو حالت، تشخیص و درمان زودهنگام بسیار مهم است.
اگر به هر دلیلی شما یا شخص دیگری تشکیل حمله قلبی یا سکته قلبی را می‌دهید، باید بلافاصله به خدمات اورژانس پزشکی محلی تماس بگیرید.
در نهایت علت بیماری‌های قلبی به نوع بیماری بیش تر بستگی دارد و هم چنین طیف مختلفی از بیماری قلبی وجود دارد که تشخیص آن تنها توسط پزشک متخصص امکان پذیر است.
قلب یک اندام عضلانی به‌اندازه یک مشت است و مشت هر کس نشان از اندازه ی قلب او می باشد که در مرکز قفسه سینه متمایل به چپ قرار دارد و همانند یک پمپ عمل می‌کند و اندامی بسیار مهم است چرا که وظیفه ی خون رسانی و تغذیه سایر اندام ها را به عهده دارد. حتی اگر قلب عملکرد درستی نداشته باشد سایر اندام ها هم به درستی عمل نخواهد کرد به خصوص مغز چرا که خونرسانی به مغز کامل نباشد مغز هم به درستی عمل نمی کند.
بهتر است از مواد غذایی مناسب استفاده شود تا این اندام مهم همیشه در سلامت کامل باشد.
برخی از مهم ترین عوامل که می تواند زمینه ساز ایجاد بیماری های قلبی باشد شامل موارد زیر می باشد:

بخوانید
فست فود بخوریم یا نه؟

تفاوت حمله قلبی و سکته قلبی

۱- مورد اول که مهم ترین است دیابت می باشد.
با  مصرف قند بالا فرد دچار دیابت می باشد و وجود قند، چربی هم به دنبال خود دارد و می تواند این چربی اطراف قلب را هم بگیرد و با وجود چربی اطراف قلب، عملکرد قلب هم دچار آسیب شود و حتی ایست قلبی را به دنبال خواهد داشت.

۲- مصرف مواد مخدر مورد بعدی است که دود اطراف قلب را به طور کامل می گیرد و خون رسانی سخت انجام می شود.

۳- مصرف الکل یا مصرف بیش‌ازحد کافئین هم مورد بعدی است چرا که کافئین زیاد برای قلب اصلا خوب نیست و اختلال در عملکرد آن را به دنبال دارد.

۴- داشتن فشار خون بالا که حتما باید از قرص های فشار استفاده شود تا فشار خون تنظیم شود.

در صورتی که هر کدام این موارد را داشتید حتما تحت نظر پزشک باشید تا با کنترل کردن آن به هر طریقی که پزشک تجویز می کند از ایجاد بیماری قلبی به دور باشید.
هم چنین مصرف دمنوش های گیاهی هم می تداند در این زمینه بسیار تاثیر گذار باشد و حتی عضلات قلب را برای داشتن عملکرد مناسب قوی تر کند و قلب را به طور کلی تقویت کند.

پیام بگذارید