حمله قلبی خاموش

حمله قلبی خاموش یک حمله قلبی است که در صورت وجود، علائم نسبتاً کمی دارد. حتی ممکن است هیچ وقت علائمی نداشته باشد تا به شما هشدار دهد که در بدنتان مشکل قلبی ایجاد شده است. این علائم هشدار دهنده می‌تواند شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس و عرق سرد باشد. در حقیقت، بدون اینکه کسی متوجه شود، حمله قلبی می‌تواند رخ دهد که به آن حمله قلبی خاموش یا از نظر پزشکی به عنوان ایسکمی خاموش (عدم اکسیژن رسانی) به عضله قلب گفته می‌شود. بعضی‌ها بعداً به خاطر می‌آورند که حمله قلبی خاموش آن ها به علت سوء هاضمه، تهوع، درد عضلانی یا مورد بد آنفولانزا اشتباه گرفته شده است.

علائم حمله قلبی خاموش

دقیقاً همانطور که ​​از نام این بیماری پیداست، یک سکته قلبی خاموش است که علائمی ایجاد نمی‌کند، هنوز مشخص نشده که این بیماری دارای علائم است یا نه اما مانند هر حمله قلبی دیگر است که جریان خون به بخشی از قلب به طور موقت مسدود می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد زخم و آسیب به عضله قلب شود.

معمولاً پزشکان با افرادی ملاقات می‌کنند که از خستگی و مشکلات مربوط به بیماری‌های قلبی شکایت می‌کنند، در نهایت از طریق MRI یا EKG متوجه می‌شوند که این شخص هفته‌ها یا ماه‌ها قبل دچار حمله قلبی شده بوده، بدون این که حتی متوجه شود.

افرادی که دچار این حملات قلبی به اصطلاح خاموش هستند، احتمالاً علائم غیر اختصاصی و ظریفی مانند سوء هاضمه یا بیماری آنفولانزا دارند، یا ممکن است فکر کنند که ماهیچه‌ای را در قفسه سینه یا ناحیه پشت خود دارند. همچنین ممکن است ناراحتی در قفسه سینه نباشد، بلکه در فک یا قسمت فوقانی پشت یا بازوها باشد. برخی از افراد خستگی طولانی و غیر قابل توضیح دارند، این‌ها برخی از علائم تقریبی برای حمله قلبی خاموش هستند، اما ممکن است افراد نادیده گرفته یا آن را با بیماری دیگری اشتباه بگیرند و به آن اهمیت ندهند.

بخوانید
پیشگیری از ویروس کرونا

عوامل خطر

عوامل خطر برای سکته قلبی خاموش همان مواردی است که برای حمله قلبی با علائم وجود دارد. عوامل خطر شامل موارد زیر است:

 

  • سیگار کشیدن
  • سابقه خانوادگی بیماری قلبی
  • سن
  • کلسترول بالا
  • فشار خون بالا
  • دیابت
  • عدم ورزش
  • اضافه وزن داشتن

داشتن سکته قلبی خاموش شما را در معرض خطر حمله قلبی دیگری قرار می‌دهد که می‌تواند کشنده باشد. وقتی آن حمله قلبی صورت بگیرد، احتمال بروز عوارضی مانند نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد. هیچ آزمایشی برای تعیین احتمال ابتلا به سکته قلبی خاموش وجود ندارد، اما اگر عوامل خطر آن وجود داشته باشد، آن‌ها باید توسط پزشک شما ارزیابی شده و تحت درمان قرار گیرند تا احتمال ابتلا به سکته قلبی خاموش را کاهش دهد.

تنها راه برای اینکه بگوییم دچار حمله قلبی خاموش شده‌اید، انجام آزمایشات تصویربرداری مانند الکتروکاردیوگرام، اکوکاردیوگرام یا موارد دیگر است. این آزمایشات می‌تواند تغییراتی را نشان دهد که نشانگر حمله قلبی شما بوده است. اگر احساس می‌کنید که دچار حمله قلبی خاموش شده‌اید، با پزشک خود صحبت کنید. بررسی علائم، سابقه سلامتی و معاینه بدنی می‌تواند به پزشک شما در تصمیم گیری در صورت لزوم آزمایش‌های بیشتر کمک کند. (نوار قلب در منزل)

علل حمله قلبی خاموش

حمله قلبی وقتی اتفاق می افتد که یکی از شریان‌های قلب با ایجاد پلاک مسدود شود، تا جایی که جریان خون ضعیف می‌شود. عضله قلب از اکسیژن و مواد مغذی محروم می‌شود و در نهایت آسیب می‌بیند و در آخر می‌میرد. در طی سکته قلبی، بیماران معمولاً درد قفسه سینه را حس می‌کنند، به صورتی که وقتی از آنها پرسیده می‌شود چه اتفاقی افتاده است، می گویند احساس می‌کردم یک بار سنگینی روی قلبم گذاشته شده است. درد قفسه سینه در حمله قلبی معمولاً همراه با عرق سرد و حالت تهوع است.

بخوانید
سکسکه،علل و درمان

حمله قلبی خاموش هنگامی رخ می‌دهد که بیمار این علائم تمام عیار را تجربه نکند. آن‌ها ممکن است علائم  کمی را احساس کنند و آن را با یک وضعیت کم خطر اشتباه بگیرند.

چگونه یک متخصص قلب و عروق می‌تواند کمک کند؟

به طور کلی، متخصص قلب و عروق یا فوق تخصص اکو بیماران مبتلا به بیماری قلبی را درمان می‌کند و همچنین فاکتورهای خطر مانند فشار خون بالا و کلسترول را مدیریت می‌کند. در صورت حمله قلبی، یک متخصص قلب و عروق برای بازگرداندن جریان خون و متوقف کردن حمله قلبی روشی را برای باز کردن شریان های قلب انجام می‌دهند. (ویزیت پزشک در منزل)

پیام بگذارید