سینوزیت

مشکلات سینوسی و علائم مربوط به سینوس، یکی از دلایل اصلی مراجعه بیماران به پزشکشان است . علائم شامل درد در پیشانی یا بین چشم ها، درد دندان، احساس پریشانی در ناحیه صورت، بینی و گرفتگی است.

سینوس چیست؟

سینوس های شما فضاهای هوایی در جمجمه و استخوان های صورت هستند که قسمت فوقانی دستگاه تنفسی را از بینی به گلویتان می سازند. سینوس ها در پیشانی شما (سینوس های فرونتال)، در داخل گونه های خود (سینوس های ماگزیلاری) و در پشت بینی (سینوس های سینه و سفتی) قرار دارند.

التهاب بافتی که سینوس را پوشش می دهد، سینوزیت نامیده می شود. عفونت با ویروس یا باکتری یا آلرژی باعث اکثریت موارد سینوزیت می شود.

اغلب موارد سینوزیت با التهاب از یک ویروس مانند سرماخوردگی شروع می شود. این التهاب می تواند منجر به کلونیزاسیون باکتریایی و ایجاد عفونت باکتریایی سینوس شود.

علائم سینوزیت

فشار و درد در سینوسها (در مناطق مختلف صورت یا پشت چشم) علائم اصلی سینوزیت است. عفونت های شدید تر ممکن است باعث ترشحات زرد یا سبز بینی، گلودرد، سردرد، تب و احساس خستگی عمومی شود.

سینوزیت مزمن

سینوزیت مزمن به معنای التهاب سینوس ها است که بیش از سه ماه طول می کشد. این به عنوان سینوزیت مزمن یا پولیپوز شناخته می شود. سینوزیت مزمن ممکن است به علت آلرژی، آناتومی غیر طبیعی سینوسی ایجاد شود که منجر به انسداد مزمن (پولیپ) و یا مشکلات دندان می شود.

کی به پزشک مرجعه کنیم ؟

اگر علائم سینوزیت شما شامل موارد زیر باشد، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید: تب، سردرد، تغییر بینایی یا دوبینی، سفتی گردن، گلودرد شدید و تخلیه موکوس زرد یا سبز. اگر دچار مشکلی هستید ، با پزشک خود مشورت کنید.

بخوانید
سکته مغزی

درمان سینوزیت مزمن هنوز یک معما است

درمان سینوزیت مزمن اغلب مشکل است. عوامل متعددی وجود دارد که می تواند منجر به التهاب مزمن سینوس ها شود و از بین بردن این عوامل اولین گام در درمان سینوزیت مزمن است. مصرف داروها به صورت بلند مدت یا حتی جراحی ممکن است برای کنترل و درمان نشانه ها ضروری باشد.

عوارض سینوزیت

سینوزیت می تواند به اندازه کافی بد باشد به علت عوارض جدی پزشکی. عفونت ها می توانند در اطراف چشم، گوش میانی و حتی مغز (مننژیت) گسترش پیدا کنند.

پیشگیری از سینوزیت

راه هایی برای پیشگیری از آن در بعضی موارد وجود دارد:

سیگار نکشید
دوری از محیط خشک
در صورت نیاز از یک مرطوب کننده استفاده کنید
به مقدار زیاد مایعات بنوشید
درمان آلرژی های مزمن که باعث التهاب سینوسی می شود را دنبال کنید

جهت تزریق واکسن آنفولانزا در منزل کیلیک کنید

پیام بگذارید