آزمایش کورتیزول برای اندازه گیری سطح هورمون کورتیزول در خون انجام می شود. سطح کورتیزول ممکن است مشکلات مربوط به غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز را نشان دهد. کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی ساخته می شود. زمانی که غده هیپوفیز هورمون دیگری به نام هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) ترشح می کند، سطح کورتیزول بالا می رود .

کورتیزول عملکردهای زیادی دارد. این به بدن کمک می کند از قند (گلوکز) و چربی برای انرژی ( متابولیسم ) استفاده کند و به بدن کمک می کند استرس را مدیریت کند. سطوح کورتیزول می تواند تحت تأثیر بسیاری از شرایط، مانند استرس فیزیکی یا عاطفی، فعالیت شدید, عفونت تغییر کند.

به طور معمول، سطح کورتیزول در ساعات اولیه صبح افزایش می یابد و در حدود ساعت 7 صبح به بالاترین حد خود می رسد. در عصر و در مرحله اولیه خواب بسیار کم می شود. اما اگر در روز بخوابید و شب بیدار باشید، این الگو ممکن است معکوس شود. اگر این تغییر روزانه (ریتم روزانه) در سطح کورتیزول خون را ندارید، ممکن است غدد فوق کلیوی بیش فعال داشته باشید. این بیماری سندرم کوشینگ نامیده می شود .

زمان انجام آزمایش کورتیزول به دلیل تغییر سطح کورتیزول در طول روز بسیار مهم است. اگر پزشک تصور کند که ممکن است کورتیزول بیش از حد تولید شود، آزمایش احتمالاً در اواخر روز انجام می‌شود. اگر پزشک تصور کند که ممکن استکورتیزول بیش از حد تولید شود، آزمایش معمولاً در صبح انجام می شود.

دلیل انجام آزمایش سطح کورتیزول خون

آزمایش کورتیزول برای یافتن مشکلات غده هیپوفیز یا غدد فوق کلیوی، مانند تولید بیش از حد یا خیلی کم هورمون، انجام می شود.

بخوانید
ویزیت پزشک

نحوه انجام آزمایش

ممکن است از شما خواسته شود که یک روز قبل از آزمایش کورتیزول از فعالیت بدنی شدید خودداری کنید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود 30 دقیقه قبل از آزمایش کورتیزول خون دراز بکشید و استراحت کنید.

برخی از داروها، مانند استروئیدها، حتی پس از قطع مصرف دارو، می توانند برای مدتی بر سطح کورتیزول تأثیر بگذارند.

این آزمایش چگونه انجام می شود؟

یک متخصص بهداشت از یک سوزن برای گرفتن نمونه خون، معمولاً از بازو، استفاده می کند.

آیا خطراتی هم دارد؟

احتمال بروز مشکل در آزمایش کورتیزول بسیار کم است. هنگامی که نمونه خون گرفته می شود، ممکن است کبودی کوچکی در محل ایجاد شود.

تحلیل نتایج آزمایش

طبیعی

هر آزمایشگاه محدوده متفاوتی برای آنچه طبیعی است دارد. محدوده نرمال فقط یک راهنما است. پزشک شما همچنین نتایج شما را بر اساس سن، سلامتی و سایر عوامل بررسی خواهد کرد. مقداری که در محدوده طبیعی نیست ممکن است همچنان برای شما عادی باشد.

ارزش های بالا

  • سطح بالای کورتیزول در خون می تواند به معنای سندرم کوشینگ باشد ، اختلالی که می تواند ناشی از فعالیت بیش از حد غدد فوق کلیوی، تومور غده فوق کلیوی، برخی از انواع سرطان یا استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها باشد.
  • سطح بالای کورتیزول خون می تواند ناشی از بیماری شدید کبدی یا کلیوی، افسردگی ، پرکاری تیروئید یا چاقی باشد.
  • بارداری یا قرص های ضد بارداری نیز می توانند باعث افزایش سطح کورتیزول خون شوند.
  • شرایطی مانند جراحی اخیر، بیماری، آسیب یا عفونت کل بدن (سپسیس) می تواند باعث افزایش سطح کورتیزول شود.
بخوانید
ویتامینی که جلوی لخته شدن خون در اثر کرونا را می‌گیرد

مقادیر کم

  • سطح پایین کورتیزول در خون می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
    • مشکلاتی که مستقیماً بر غدد فوق کلیوی تأثیر می گذارد، مانند بیماری آدیسون یا عفونت سل غدد فوق کلیوی.
    • مشکلات غده هیپوفیز که بر غدد فوق کلیوی تأثیر می گذارد، مانند سرطان یا ضربه به سر.

آزمایش خون در منزل