آنژیوگرافی در بخش رادیولوژی یا رادیولوژی بیمارستان انجام می شود. معمولاً بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد و معمولاً می توانید همان روز به خانه بروید.

آماده شدن برای آنژیوگرافی

ممکن است از شما خواسته شود تا قبل چند روز قبل از شروع آنژیوگرافی به محل آنژیوگرافی مراجعه کنید و سوالاتی از شما پرسیده شود.

سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود:

در مورد سابقه پزشکی شما، از جمله اینکه آیا آلرژی دارید یا نه؟
در مورد هر دارویی که مصرف می کنید سوال می شود( اگر لازم باشد به شما گفته می شود که قبل از آزمایش، مصرف آن را متوقف کنید)
انجام آزمایشاتی برای بررسی سلامت عمومی شما، از جمله معاینه فیزیکی و آزمایش خون
آشنایی شما با خطرات احتمالی، چه کاری باید قبل از آزمایش انجام دهید و اینکه در روز آنژیوگرافی یک آرام‌بخش مصرف کنید تا به شما کمک کند آرام شوید.
اگر تصمیم به مصرف یک مسکن دارید، از شما خواسته می شود تا چند ساعت قبل از آزمایش غذا نخورید.

همچنین باید ترتیبی دهید که شخصی شما را از بیمارستان به خانه برساند زیرا نمی توانید خودتان تنهایی را به خانه بروید.

روش آنژیوگرافی

در حین انجام آنژیوگرافی از شما خواسته می شود که لباس بیمارستان بپوشید و روی میز اشعه ایکس دراز بکشید

شما معمولاً به‌هوش خواهید بود، اما ممکن است برای کودکان خردسال از بیهوشی عمومی استفاده شود.
یک برش کوچک در پوست  ایجاد می شود، معمولاً در نزدیکی کشاله ران یا مچ دست – از بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن آن ناحیه استفاده می شود تا آسیبی به آن وارد نشود.
یک لوله بلند، نازک و منعطف (کاتتر) در شریان قرار داده می شود و با دقت به ناحیه مورد بررسی هدایت می شود. ممکن است هنگام انجام این کار کمی فشار و کشیدن احساس کنید، اما دردناک نیست.
یک رنگ مخصوص (ماده کنتراست) از طریق کاتتر تزریق می شود – ممکن است احساس گرما و برافروختگی یا احساس ادرار برای چند ثانیه پس از انجام این کار داشته باشید.
هنگامی که رنگ در رگ های خونی شما جریان می یابد، مجموعه ای از عکس‌ها به کمک اشعه ایکس گرفته می‌شود.
گاهی اوقات ممکن است درمان همزمان انجام شود، مانند قرار دادن یک بالون یا یک لوله کوچک برای باز کردن یک شریان باریک. این کار به آنژیوپلاستی معروف است.

بخوانید
بیماری آلزایمر

پس از انجام عمل، کاتتر برداشته شده و بر روی برش فشار وارد می شود تا خونریزی متوقف شود. نیازی به بخیه نیست.

بعد از آنژیوگرافی

پس از انجام آزمایش، شما را به بخش ریکاوری می‌برند، جایی که از شما خواسته می‌شود برای چند ساعت بی‌حرکت دراز بکشید تا از خونریزی ناشی از بریدگی جلوگیری شود.

معمولاً می توانید همان روز به خانه بروید، اگرچه گاهی اوقات ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید.

ممکن است قبل از رفتن به منزل از جواب آزمایش مطاع شوید. با این حال، عکس‌های گرفته شده با اشعه ایکس اغلب نیاز به مطالعه دقیق دارد و نتایج برای چند هفته بعد اطلاع داده می‌شود.

در دوران نقاهت در خانه:

بقیه روز را استراحت کنید – اگر مشکلی دارید، بهتر است کسی حداقل 24 ساعت در کنار شما بماند.
به محض اینکه احساس آمادگی کردید بخورید و بنوشید – رنگ کنتراست به راحتی از ادرار شما خارج می‌شود، بنابراین نوشیدن آب زیاد می تواند به دفع سریعتر آن کمک کند.
معمولاً می توانید روز بعد به اکثر فعالیت های عادی بازگردید، اگرچه ممکن است لازم باشد برای چند روز از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های شدید خودداری کنید.
احتمالاً حداقل برای چند روز کمی کبودی و درد خواهید داشت.